/Files/images/image1.jpg

Соціальний педагог: Кузнєц Дарія Вікторівна

Працюю на посаді: з 2016 р.

Освіта спеціальна: у 2016 р. закінчила Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Практичний психолог» та здобула кваліфікацію практичний психолог у закладах освіти.

Методична проблема, над якою працюю: Формування інформаційної культури учасників освітнього процесу.

Практичний психолог: Литвиненко Катерина Анатоліївна

Працюю на посаді: з 2010 р.

Освіта спеціальна: у 2010 р. закінчила Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Початкове навчання» та здобула кваліфікацію викладач педагогіки та методик початкового навчання.Вчитель початкових класів. Практичний психолог у закладах освіти.

Методична проблема, над якою працюю:


Телефони довіри

Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103

Національна поліція України 102


Учаснику ЗНО: Правила проведення тестування

Напередодні проведення зовнішнього незалежного оцінювання радимо учасникам тестування ознайомитись з основними правилами проведення ЗНО. Знання та дотримання процедур проведення зовнішнього оцінювання є одним з ключових принципів успішного складання іспитів.

1. Для допуску до пункту тестування учаснику ЗНО необхідно пред'явити такі документи:

· оригінал сертифіката учасника ЗНО;

· оригінал документа, серія та номер якого зазначені в сертифікаті;

· запрошення-перепустку, яку необхідно самостійно роздрукувати зі своєї інформаційної сторінки./Files/images/Untitled-design-6-640x390.png

Відсутність одного з перелічених документів або подання його копії унеможливить участь у тестуванні з певного предмета.

Вам потрібні будуть ще 2-3 ручки з пастою насиченого чорного кольору (бажано гелеві). Також у пункті проведення ЗНО дозволено мати воду в прозорій пляшці без етикетки.

2. Зайти до пункту проведення тестування можна буде вже з 10:15 год. Зважайте, що о 10.50 двері зачинять, допуск учасників буде завершено, тестування розпочнеться рівно об 11:00. Тож радимо заздалегідь добре вивчити маршрут доїзду, розрахувати час, який потрібно витратити на дорогу, передбачити додатковий час на випадок заторів чи інших непередбачуваних обставин. Адреса пункту проведення вказана в запрошенні-перепустці, схеми доїзду розміщені на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

3. У пункті тестування знайдіть Ваше прізвище, ім’я й по батькові в аудиторному списку, який розміщений на першому поверсі, поруч із входом на пункт проведення ЗНО. Навпроти Вашого прізвища, імені, по батькові буде вказано номер аудиторії, де Ви складатимете тест. Знайти потрібну аудиторію Ви зможете за вказівниками, розміщеними в пункті. За потреби звертайтеся до чергового на поверсі. Номер Вашого робочого місця вказано в списку, прикріпленому на дверях аудиторії або поруч із входом до неї.

4. Технічні засоби краще не брати взагалі. А ті, які все ж таки взяли з собою, не забудьте залишити в спеціально відведеному для речей місці в аудиторії. Якщо Ви користуєтеся дозволеними медичними засобами (глюкометр, слуховий апарат тощо), обов’язково повідомте про це інструктора в аудиторії. Залишаючи телефон у сумці, не ставте його на беззвучний режим, а вимкніть. Звук телефона, який вібрує, відволікатиме учасників від виконання тесту та додасть хвилювань власникові. При порушенні даних вимог учасник зовнішнього оцінювання буде позбавлений права на продовження виконання сертифікаційної роботи.

/Files/images/Untitled-design-26-1-640x390.jpg

5. Знайдіть своє місце. Перевірте, щоб Ваші прізвище, ім’я, по батькові, номер Сертифіката, вказані у наліпці на столі, збігалися з даними в Сертифікаті. Покладіть Сертифікат і документ, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті (паспорт, свідоцтво про народження тощо), на край столу. Об 11:00 двері аудиторій буде зачинено, тестування розпочато. Уважно слухайте вступну промову. Після того, як один з учасників тестування перевірить неушкодженість пакета з тестами та бланками відповідей, інструктори розкладуть їх на кожен стіл і наклеять штрих-коди. Перевірте, щоб номер, указаний на тестовому зошиті та наліпках зі штрих-кодом на бланку відповідей збігався з номером місця, зазначеним у наліпці, наклеєній на Вашому столі. Отже, на столі має бути: Сертифікат, паспорт (або свідоцтво про народження або інший документ), тестовий зошит, бланк для відповідей (українська мова і література, математика, англійська, іспанська, німецька, російська та французька мови – 2 бланки відповідей: А та Б), ручка (ручки), може бути пляшка з водою.

6. Під час технологічної перерви роботу над тестом буде призупинено. Вас попросять закрити тестові зошити. Та не хвилюйтеся – час, витрачений на проведення технологічної перерви, буде додано до часу, відведеного на виконання тесту. Уповноважена особа проставить у Сертифікаті дату проведення тестування, свій підпис і зробить відтиск печатки як підтвердження Вашої участі в тестуванні з конкретного предмета. Не виходьте з пункту проведення, поки не переконаєтесь, що Сертифікат належним чином оформлений. Також під час технологічної перерви застосовують металошукач. Якщо раптом у кишені піджака, який висить на стільці, знайдеться, наприклад, флешка чи USB-кабель, учасник буде змушений достроково завершити роботу над тестом і залишити пункт тестування. Результат виконання тесту в такому разі буде анульовано.

7. Учасники тестування мають право з дозволу старшого інструктора вийти з аудиторії до закінчення роботи над тестом. Якщо учаснику ЗНО потрібно вийти з аудиторії, то він повинен залишити зошит із завданнями сертифікаційної роботи і бланки відповідей на робочому столі. Проте час, протягом якого він був відсутній, до основного не додаватимуть. Як і час, протягом якого учасник відвідував медичний пункт для отримання допомоги. Час і мету виходу з аудиторії фіксують в аудиторному протоколі. Виходити під час тестування за межі пункту проведення заборонено. Одночасний вихід кількох учасників зовнішнього оцінювання з однієї аудиторії до завершення роботи заборонено. Якщо за станом здоров’я учасник не зміг продовжити роботу над тестом і для нього викликали швидку допомогу, то цей факт також фіксують в аудиторному протоколі і вважають підставою для участі в додатковій сесії. У такому разі потрібно написати заяву на ім’я директора регіонального центру оцінювання якості освіти, де учасник реєструвався для участі в ЗНО, і протягом 5 робочих днів з дати проведення тестування з певного предмета подати цю заяву до регіонального центру.

8. Пильнуйте, щоб на перенесення відповідей до бланка відповідей вистачило часу. Про кількість хвилин, які залишилися до закінчення тестування, попереджатимуть. Закінчивши виконувати тест, передайте заповнений бланк (бланки) відповідей інструкторові. Його вкладуть до аудиторного пакета. Якщо учасник подасть заповнений бланк відповідей хоча б на кілька хвилин пізніше від часу закінчення тестування, зазначеного на дошці, інструктор не матиме права вкладати цей бланк до аудиторного пакета, отже, результат анулюють. Тестовий зошит залишайте на робочому місці. Ви зможете його отримати в аудиторії, де складали тест, протягом 30 хвилин з моменту закінчення ЗНО в пункті проведення.

Використано матеріали сайту testportal.gov.ua (Український центр оцінювання якості освіти 2007-2019)


ПОРАДИ ПСИХОЛОГА «ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ ЗНО?»

· Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столу усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;

· Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також, цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.

· Склади план своєї роботи. Перед тим визнач - Хто ти є ? - сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: «Я займаюся чи готуюсь» , а «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал».

· Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду.

· Чергуй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час.

· Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.

· Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.

· Регулярно повторюй матеріал, бажано через 10 хв. після того, як ти вивчив новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.

· Займайся самопереконанням. При всій своїй простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д., я напишу добре тестування.

Способи зняття нервово-психічної напруги

Для того, щоб добре скласти іспит, потрібно бути упевненим в собі, в своїх силах. Упевненість складається з двох складових: з того, як ти себе відчуваєш і як ти виглядаєш. Як можна підвищити свою упевненість? Перш за все, дуже важливо поводитися впевнено. Коли поводишся таким чином, то і відчуття теж міняється. Крім того, в кожного є свої власні ресурси, на які можна спиратися в стресовій ситуації.

Коли ви відпочиваєте між заняттями під час підготовки до іспитів, інколи важливо витратити на це мало часу, але відпочити максимально. Я перерахую деякі способи, а ви можете вибрати ті, які підійдуть вам. Ось ці способи:

- спортивні заняття;

- контрастний душ;

- прання білизни;

- миття посуду;

- порвати газету на дрібні шматочки, потім викинути на смітник;

- потанцювати під музику, голосно заспівати свою улюблену пісню;

- погуляти в тихому місці на природі.

Вправа «Масажуємо руки»

Після відпочинку важливо уміти знову включитися в роботу. Для цього можна використовувати дуже просту вправу. Великим і вказівним пальцями однієї руки з силою здавлюємо фалангу кожного пальця іншої руки, починаючи з нігтьової фаланги, спочатку в тильно-долонній, потім в між пальцевій площині. Потім міняємо руки.

Великим пальцем правої руки натискуємо на середину лівої долоні. З відчутним натиском здійснюйте кругові рухи від центру долоні до периферії, по спіралі з виходом на великий палець. Потім те ж іншою рукою.

«Як керувати своїми емоціями»

Негативні емоції заважають нам приступити до роботи або продовжувати роботу, заважають зібратися з думками. Як же можна допомогти собі в ситуації, коли ви вже відчуєте ці емоції?

- Можна розрядити свої емоції, висловившись тим людям, які зрозуміють і поспівчувають.

- Якщо ти один, можеш побити подушку або вичавити мокрий рушник — це допоможе розслабитися, оскільки зазвичай при негативних емоціях велика частина енергії накопичується в м'язах плечей, у верхній частині рук і в пальцях.

- Вигукувати будь-які спонтанні звуки — напруга може бути «замкнута» в горлі.

- Можна використовувати такий прийом, як дихання уступами: три-чотири короткі видихи підряд, потім така ж кількість коротких вдихів.

Вправа «Зберігаємо сили»

— Роблячи видих спокійно, не кваплячись, стискуйте пальці в кулак із загнутим всередину великим пальцем. Потім, ослабляючи стискування кулака, зробіть вдих. Повторите 5 разів. Тепер спробуйте виконати цю вправу із закритими очима, що подвоює ефект.

— Злегка промасажуйте кінчик мізинця.

— Встаньте і зробіть дуже глибокий видих. Потім наберіть повні легені повітря і видихніть із звуком. Проспівайте під час видиху довге «аааааа». Уявіть собі, що при цьому з вас витікає відчуття напруги, втоми. А на вдиху уявіть собі, що вдихаєте разом з повітрям веселі і радісні думки. На кожному видиху повторюйте звук «ааааа» все голосніше і голосніше, поки неприємні відчуття не покинуть вас повністю.

— На хвилинку встаньте зі свого місця і перетворіться на сигнальну сирену машини «Швидкої допомоги». Покладіть руку собі на голову і виголосіть гучний, високий, протяжний звук: «Іїіїі!» Постарайтеся відчути, як ваша голова починає тремтіти від цього звуку. А тепер спробуйте прокричати цей звук, подібно до сигнальної сирени, — виголошуйте його то вище, то нижче (30 секунд).

Вправа «Мої ресурси»

Розділіть аркуш паперу на дві частини. В одній частині напишіть: «Чим я можу похвалитися». Тут ви повинні записати ті свої якості і характеристики, якими можете гордитися, які вважаєте своїми сильними сторонами. Коли перша частина вправи буде виконана, підпишіть другу частину аркуша «Чим це може мені допомогти на іспиті». Навпроти кожної своєї сильної сторони ви повинні написати, яким чином вона зможе допомогти вам під час іспиту.

Вправа «Приємно пригадати»

Цю вправу слід виконувати в тому випадку, якщо ви відчуваєте невпевненість в своїх силах при рішенні якої-небудь задачі. Проаналізуйте досвід успішного вирішення аналогічних проблем у минулому і твердо скажіть собі: «Я вирішував завдання і складніше. Вирішу і це!

Вправа «Образ упевненості»

Закрийте очі і уявіть, який образ міг би для вас символізувати стан упевненості. Уявили? Тепер намалюйте цей образ або символ.

МЕТОДИ САМОДОПОМОГИ В СИТУАЦІЇ СТРЕСУ

Багато хто ненавидить контрольні, іспити, ЗНО, які стають серйозними чинниками стресу. Що робити? Вихід наступний: міняйте стиль життя, міняйтеся самі!

Що робити, щоб нейтралізувати стрес?

По-перше, при стресах швидко витрачається запас вітамінів в організмі, особливо групи В. Багато лікарів радять приймати щодня вітаміни, але пам'ятаєте про передозування. Все повинно бути в міру!

По-друге, дуже корисні фізичні вправи. Ходіть в спортивний зал, робіть зарядку, танцюйте, співайте, гуляйте по місту, відвідуйте басейн, баню.

По-третє, потрібна психічна і фізична релаксація. Спробуйте наступні способи: слухайте розслаблюючу музику, дивіться на нічне небо, хмари, мрійте.

По-четверте, для гармонійного життя потрібна підтримка сім'ї, друзів. Ходіть на психологічні тренінги, не ухиляйтеся від сімейних урочистостей, знайомтеся з новими цікавими людьми. Приділяйте увагу батькам, бабусям і дідусям, сестрі або братові, адже вони особливо потребують вашої любові, турботи, ласки.

Необхідно чітко усвідомити, що дуже багато чого залежить тільки від вас.

Перша група методів саморегуляції

Основана на використанні людиною тих можливостей, які він має «під рукою». Коли під час підготовки до іспитів вас починають охоплювати неприємні почуття, ви втрачаєте контроль над своїми емоціями, впадаєте у відчай, корисно використати такі засоби:

1. Розповісти все друзям, які зрозуміють і поспівчувають.

2. Пройтися по магазинах, купити собі яку-небудь дрібницю, яка принесе задоволення.

3. Лягти спати (виспатися).

4. Зайнятися спортом (справжні спортсмени мають не лише фізичне, але й душевну рівновагу).

5. Послухати улюблену музику.

6. Потанцювати під музику, причому як спокійну, так і «енергійну».

7. Влаштувати прогулянку по лісу.

8. Погратися з кішкою або собакою.

9. Поплакати або посміятися. Сміх і плач виступають своєрідним захистом нервової системи.

10. Посміхатися собі якнайширше, показавши зуби.

11. Прийняти контрастний душ.

12. Прийняти теплу ванну з приємним ароматом та піною.

13. Робити будь-які спонтанні звуки, кричати - напруга може бути "замкнута" в горлі.

14. Кричати то голосно, то тихо.

15. Голосно заспівати улюблену пісню.

16. Заспівати улюблену пісню про себе (наспівування пісні або завдань ЗНО також позитивно впливає на ваш емоційний стан).

17. Газету порвати на дрібні шматочки, «ще дрібніше», потім викинути на смітник.

18. Зліпити з газети свій настрій.

19. Зафарбувати газетний розворот.

20. Перебирати кінчиками пальців чотки, намиста, «китайські кульки» і інші дрібні предмети.

21. Легко стискати і розтискати в руці маленький м'ячик або гумову іграшку.

Методика виконання дихальних вправ

Сядьте зручно на стілець, випрямите спину і розслабте м'язи шиї.

Руки вільно покладіть на коліна і закрийте очі, щоб ніяка візуальна інформація не заважала вам зосередитися. Зосередьтеся тільки на своєму диханні.

При виконанні вправи дихайте через ніс, губи злегка зімкнуть (але НЕ стискайте).

Протягом кількох хвилин просто контролюйте своє дихання. Зверніть увагу на те, що воно легке і вільне. Слідкуйте за тим, щоб дихання було ритмічним.

Тепер зверніть увагу на те, щоб під час вдиху і видиху не включалися допоміжні дихальні м'язи - особливо при вдиху не слід розправляти плечі. Вони повинні бути розслаблені, опущені і злегка відведені назад. Після вдиху, природно, повинен піти видих. Однак спробуйте продовжити вдих. Це вам вдасться, якщо, продовжуючи вдих, ви якомога довше утримаєте від напруги м'язи грудної клітки. Думайте про те, що тепер має бути тривалий видих. Глибокий вдих і подальший тривалий видих повторіть кілька разів.

Тепер контролюйте ритм дихання. Адже саме ритмічне дихання заспокоює нерви. Виконуйте повільний вдих, встигаючи при цьому порахувати в середньому темпі від одного до шести. Потім - пауза. Тренуйте ритмічне дихання приблизно 2-3 хвилини. Тривалість окремих фаз дихання в даному випадку не так важлива - набагато важливіше правильний ритм. Цей простий спосіб ритмічного дихання ви можете в будь-який час згадати і повторити.


БАЖАЮ НАТХНЕННЯ ТА ПЕРЕМОГ!


Як продуктивно й ефективно підготуватися до ЗНО

Підготовка до ЗНО – напружений і відповідальний період. Тому успішна здача ЗНО багато в чому залежить від того, наскільки правильно ви організуєте свій режим занять і відпочинку, наскільки правильно й продуктивно будете вчити матеріал, і від психологічного настрою, який собі задасте. Тому питання підготовки до здачі ЗНО потрібно розглядати в трьох аспектах:

1. режим дня при підготовці;

2. інтелектуальна підготовка;

3. психологічна підготовка.

РЕЖИМ ДНЯ

Нерідко трапляється, що учні перед здачею іспитів неправильно й непродуктивно розтрачують свій час протягом дня, а потім вивчають матеріал до глибокої ночі, нерегулярно харчуються, мало відпочивають на повітрі, недостатньо часу відводять на сон. Все це негативно відбивається на їхньому здоров’ї і якості підготовки. Тому, режиму дня треба приділяти увагу.

Причому, не рекомендується різко змінювати свій звичайний режим дня на період підготовки до іспитів та тестування. Необхідно зберегти звичний час пробудження і відходу до сну, тривалість і порядок занять, часи прийому їжі та часи перебування на свіжому повітрі.

1. Підйом повинен бути, як завжди в певний, звичний для вас час: 7.00-7.30.

2. Рекомендується 10-15 хв. відвести для ранкової зарядки. Вона дуже необхідна, тому що в період вашої підготовки до іспитів в напруженому стані знаходиться розумовий потенціал, а рухова фізична активність знижена.

3. Після зарядки проходе період переходу організму від стану сну, спокою в стан оптимальної працездатності.

4. Необхідно добре поснідати, їжа повинна бути насиченою білками, жирами, вітамінами. Взагалі, харчування в період підготовки, здачі ЗНО повинно бути таким же, як і в звичний час, з тим же режимом.

5. Потім треба сідати й готуватись до екзамену. В (8.00-8.45) ранкові часи працездатність організму найбільш висока. Рекомендується працювати до 13.00-13.30 з перервами кожні 45 хв.

6. Обід.

7. Обов’язково після обіду треба відпочити на свіжому повітрі 2-2,5 години.

8. Потім в 16.00 годин відновити заняття. Дуже важливо, щоб час щоденних занять при підготовці до ЗНО не перевищував час навчальної та домашньої роботи в день і становити 7,5-8,0 годин на добу. Тобто, якщо ви працювали з 8.00- до 13.00, то після обід повинні працювати з 16.00 до 19.00, потім відпочинок.

9. Відхід до сну в 22.00. Сон 9 годин.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГОТОВНІСТЬ

Щоб успішно здати іспит, тестування перш за все необхідно бути готовим на інтелектуальному рівні. Ви повинні прийти на іспит з певним запасом знань, умінь і навичок, які отримали протягом навчального процесу. Підготовка передбачає активне, велике навантаження на розумовий потенціал. Як правильно й раціонально його використати? Звичайно методи підготовки індивідуальні, але все ж таки можна дати рекомендації, які корисні всім.

Рекомендації:

· Підготовку до кожного іспиту, тестування потрібно розпочати з рівномірного розподілення навчального матеріалу на всі дні, відведені на повторення цього матеріалу. Наприклад, якщо треба вивчити 100 питань за чотири дні, то в перші два дні вивчається 70% усього обсягу, третього дня – решта, а четвертого – повторюють вивчене. При цьому складні теми варто чергувати з простішими – не обов’язково вчити всі питання поспіль.

· Потім потрібно проаналізувати програму іспиту, зіставити її з підручником, з конспектами, підібрати потрібну літературу. Це дасть вам змогу правильно оцінити об’єм і складність підготовки, дасть відповідний психологічний настрій, необхідно розбити матеріал по розділах, темах. Підрахувати скільки часу потрібно на кожну тему.

· Перш за все потрібно добре, ретельно повторити ввесь вивчений протягом року матеріал. Повторення може бути у різних формах: читання конспектів, усний переказ, виписування головних положень, висновків, фактів. Особливу увагу при повторенні слід приділяти важкому, раніше не дуже зрозумілому матеріалу.

· Краще повторювати і вчити спочатку важчий матеріал, а потім легший. Особливо це важливо для тих, у кого розумова активність та працездатність у процесі занять швидко послаблюється.

· Деякі учні запевняють, що шум, музика, розмови не заважають під час занять. Дійсно, можна звикнути до шуму й не помічати. Але негативний вплив цього шуму знижує працездатність і втомлюваність настає значно швидше. Найбільш продуктивна розумова праця можлива тільки в тиші.

· Бажано в час підготовки до екзаменів якомога менше дивитись кінофільми, грати в інтелектуальні ігри, читати художню літературу, так як ці заняття збільшують і без того велике розумове навантаження.

· Підготовка до екзаменів вимагає активної роботи усіх пізнавальних процесів (це й увага, й логічне мислення), але найбільше навантаження на пам’ять. Особливо, якщо до іспиту готуються за один, два дні, а не протягом всього навчального року.

Щоб результат запам’ятовування був кращим потрібна:

1. Орієнтація пам’яті на майбутнє.

2. Дуже важлива мотивація запам’ятовування. Для чого людина це запам’ятовує. Повторювати треба не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Інформація після «завантаження» в мозок, якщо її не повторити, утрачається на 20-30% упродовж перших 10 годин. Щоб цього не сталося, слід прочитати текст, повторити його вдруге, через 20 хвилин – втретє, а через 8-10 годин – учетверте, і ще раз через добу. Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно «оселилася» в голові.

3. Розуміння матеріалу, який запам’ятовуєш.

4. Найкраще запам’ятовується інформація, викладена на початку і наприкінці тексту. Середина завжди швидко «вилітає» з голови. Тому під час запам’ятовування та повторення слід приділити увагу середині тексту.

5. Особливість «упізнавання». Дивлячись на текст, відчуваєш, що колись це все бачив, читав, отож вирішуєш, що витрачати час на це питання не варто й можна переходити до наступного. Насправді ж це – несвідомий самообман. І якщо не вивчити уважно те, що здається таким знайомим, на іспиті не відповіси на

6. Слід пробувати знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі, адже цікаве запам’ятовується набагато легше.

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА

Не менш важлива й психологічна підготовка до ЗНО, так як відбувається навантаження не тільки на розумову, а й на нервову систему. Нервова система у вашому віці знаходиться в стані розвитку, відбуваються певні зрушення, зміни в психіці. Нервова система характеризується: підвищеною чутливістю, збудженістю, неврівноваженістю, роздратованістю. Особливо психоемоційне напруження проявляється напередодні ЗНО.

Іспити – це час хвилювань, які переживають всі, навіть самі спокійні, гарно підготовлені й впевнені в своїх знаннях учні. І це природно. Дуже багато випадків, коли є учні, які гарно підготовлені, мають запас знань, але отримують оцінку нижчу, ніж вони заслуговують (надмірно переживають, від хвилювання забувають, що знали раніше). В протилежність цим учням є інші, які отримують оцінку на бал вище, чим знають (впевнені в собі, зібрані, спокійні). Тому, головне в період підготовки, здачі ЗНО – спокій.

Багато учнів відчувають страх перед іспитами, тестуванням.

Знизити нервовість, розгубленість допоможе впевненість. Ви готувались, вчились, знаєте матеріал, тому будьте впевнені в собі.

Існують вправи, спрямовані на загальне заспокоєння:

І. Промовляйте ці фрази подумки:

1. Я зовсім спокійний....

Задайте почуття приємного спокою, думайте про відпочинок.

2. Мене нічого не турбує...

Згадайте почуття спокою, коли після важкого дня ви приходите додому й лягаєте відпочивати.

3. Все моє тіло відпочиває, мої м’язи розслаблені...

Відчувайте цю розслабленість, згадайте почуття приємного відпочинку.

4. Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою надзав­дань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися до іспитів заздалегідь, помалу, частинами, спокійно.

ІІ. Щодня виконуйте вправи на зняття напружен­ня, втоми, на розслаблення:

1. Запишіть на аркуші паперу те, що вас непо­коїть. Покладіть його під подушку або в шух­ляду столу на сім днів. Доти, можливо, про­блема вирішиться сама собою або її вже розв'яжете ви.

2. Запитайте себе: «Чи допомагає хвилювання впоратися із ситуацією?» Коли ви зрозуміє­те, що ні, придумайте щось, що справді могло б зарадити.

3. Якщо ви можете порадитися з батьками, зро­біть це. Попросіть їх підтримати вас. Якщо ви не можете поговорити з батьками, знайдіть іншого дорослого, якому ви довіряєте, і погово­ріть із ним або нею. Удвох ви, напевно, при­думаєте розумний план, як впоратися з вашим хвилюванням.

4. Пам'ятайте: занепокоєння — це емоція, а не метод розв'язання проблем.

5. Якщо ваші переживання стали нав'язливими, зверніться до психолога.

Після здачі тестування не можна відразу приступати до підготовки з наступного предмету. Необхідно відвести час для відпочинку, для розрядки, для зняття нервової напруги. Якщо є така можливість, то відпочити й наступного дня.

Таким чином, правильна організація всього періоду підготовки і здачі ЗНО (дотримання режиму, умов розумової праці і відпочинку, повноцінне харчування, спокійна й доброзичлива атмосфера) значно знизить негативний вплив екзаменаційного періоду на організм, буде сприяти успіху.


ОДИН ДЕНЬ – БЕЗ НОТАЦІЙ (поради батькам)

1. Будіть дитину спокійно; коли вона прокинеться, повинна побачити вашу усмішку і почути ласкавий голос. Не підганяйте зранку, не смикайте по дрібницях, не дорікайте за помилки і за необачність, навіть якщо "вчора попереджали ".

2. Не квапте, вміння розрахувати час – ваше завдання, і якщо це вам погано вдається, то провини дитини в цьому немає.

3. Не виряджайте учня до училища без сніданку – йому потрібно багато попрацювати.

4. Не прощайтесь, попереджаючи та наставляючи: "Дивись, не балуйся", "Поводь себе добре", "Щоб сьогодні не було поганих оцінок" т.п. Побажайте успіху, знайдіть декілька ласкавих слів. У вашої дитини попереду важкий день.

5. Забудьте фразу "Що ти сьогодні одержав?" Зустрічайте дитину після навчання спокійно, не обрушуйте на неї тисячу питань, дайте розслабитись (пригадайте, як ви самі почуваєтесь після важкого робочого дня, багатогодинного спілкування з людьми). Якщо ж дитина занадто збуджена, якщо бажає поділитися чимось, не відмахуйтесь, не відкладайте на потім, вислухайте, це не забере багато часу.

6. Якщо бачите, що дитина засмучена, але мовчить, не допитуйтесь, нехай заспокоїться, тоді і розповість усе сама.

7. Вислухайте зауваження вчителя, не поспішайте влаштовувати допит і постарайтеся, щоб ваша розмова з учителем відбувалася без дитини.

8. Після занять не поспішайте посадити виконувати уроки, необхідно 2-3 години відпочинку.

9. У спілкуванні з дитиною намагайтесь уникати умов: "Якщо ти зробиш, то..." Інколи умови стають нездійсненними і не залежать від дитини, і ви можете опинитися в дуже складній ситуації.

10. Не акцентуйте увагу на оцінках.

11. Знайдіть (постарайтеся знайти) протягом дня хоча б півгодини, коли ви будете належати тільки дитині, не відволікаючись на домашні справи, телевізор, спілкування з іншими членами родини. У цей момент найважливіші справи дитини, радості, невдачі, турботи.

12. Віднайдіть єдину тактику спілкування усіх дорослих у сім'ї з дитиною, свої суперечності з приводу педагогічної тактики вирішуйте без неї. Якщо щось не виходить, порадьтеся з учителем, лікарем, психологом, не вважайте зайвою літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

13. Будьте уважними до скарг дитини на головний біль, втому, поганий стан. Найчастіше це об'єктивні показники втоми, складності навчання, тривоги.

Завтра новий день, і ми повинні зробити все можливе, щоб він був спокійним, добрим і радісним.


РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГАМ НА ЗГУРТУВАННЯ УЧНІВСЬКОГО КОЛЕКТИВУ

1. Створити в групі єдину систему традицій і цінностей.

- Для цього можна запропонувати учням відповісти на запитання анкети:

• Якою, на твою думку має бути дружня група?

• Як зробити так, щоб група стала дружньою?

• Які традиції є у нашій групі?

• Назви твої «можна» і «не можна» у групі.

• Які заходи в групі, на твою думку, повинні стати традиційними?

- Запровадити традицію зворотного зв'язку.

- В кінці кожного семестру і в кінці року учні пишуть записки, де можуть поставити питання, написати щось наболіле, про що не можуть сказати вголос. На основі цього педагог планує виховну роботу.

- Створити «скриньку побажань».

- Проводити якомога більше традиційних позакласних заходів.

- Традиція бути всією групою завжди поряд з тим, у кого в житті настали важкі дні.

- Традиція походів та екскурсій на природу.

2. Особливу роботу слід вести з «відторгнутими» учнями.

- Спробувати залучити їх до спільної діяльності групи.

- Знайти для них доручення, де вони розкривали б свої найкращі здібності.

- Частіше хвалити і заохочувати їх у присутності групи, але робити це за конкретно виконану ними дію чи доручення.

3. Робота в групах.

- На уроках можна організовувати роботу по підгрупах, причому в кожній повинні бути як «сильні» так і «слабкі» учні. Група повинна дотримуватися принципу взаємодопомоги і підтримки, повинна бути мотивація на досягнення успіху, а між групами необхідний момент суперництва.

4. Розподіл між учнями доручень.

- Для цього учні на дошці пишуть слова, які є знаковими для визначення майбутніх доручень.

Потім учні визначають, яке постійне доручення в групі вони хотіли б виконувати:

• чергові по групі, по училищу;

• відповідальний за навчання; і т.д.

Від майстра виробничого навчання та закріпленого за групою керівника вимагається лише вміле керівництво діяльністю учнів, надання їм свободи і самостійності. Найголовніше – потрібно бачити маленький і великий успіх кожного учня у дорученій йому справі і вміло заохочувати його.

5. Психологічні ігри на об'єднання групи.

- Вони сприяють створенню сприятливої психологічної атмосфери.

- Завдяки їх проведенню, учні вчаться довіряти і підтримувати один одного, вирішувати поставлені завдання всією групою, а не індивідуально.

- Учні навчаються навичкам співпраці та взаємодії.

- Загальна ціль: досягти хороших міжособистісних відносин, демократичного стилю в колективі, оптимального рівня психологічної сумісності колективу.

Ігри на згуртування колективу

1. Вправа «Квадрат» (5-10 хв.).

Мета: відчути кожного учасника групи.

Хід гри

Усі учні групи стоять у колі, і нехай учасники закриють очі. Тепер, не розплющуючи очей, потрібно перебудуватися в квадрат. Зазвичай відразу починається балаган, всі кричать, пропонуючи свою стратегію. Через який час виявляється організатор процесу, який фактично будує людей. Після того, як квадрат буде побудований, не дозволяйте відкривати очі. Запитайте, чи всі впевнені, що вони стоять у квадраті? Зазвичай є кілька людей, які не впевнені. Квадрат дійсно повинен бути рівним. І тільки після того, як абсолютно всі погодяться, що стоять саме в квадраті, запропонуйте учасникам відкрити очі, порадіти за хороший результат і проаналізувати процес. Так само можна будувати й інші фігури.

Під час вправ учасники переживають сильні емоції і роблять багато висновків, тому після кожного етапу можна влаштовувати невелике обговорення, де можна говорити побажання своїм одногрупникам для поліпшення роботи. Найголовніше питання: яким чином завдання можна було зробити краще та швидше?

2. Вправа «Колаж» (40-45 хв.)

Мета: згуртувати колектив і більше дізнатися про кожного учасника групи.

Матеріали: ватман, клей, кольорові картинки різної тематики, кольорові олівці, фарби з китицями.

Хід вправи

Група сідає за стіл, пропонується ватман, клей, кольорові картинки різної тематики, кольорові олівці, фарби, пензлики. Із запропонованих картинок кожен учасник групи вибирає картинки, відповідні того, як він бачить і відчуває себе в даній групі. Вибравши картинки, кожен приклеює їх на ватмані так, як відчуває, що йому найбільш комфортно. Після виконаної роботи кожен учасник(за бажанням) доповнює свої зображення тлом за допомогою фарб і олівців.

Питання для обговорення:

1) Чому ви вибрали ту чи іншу картинку?

2) Чи відповідає розташування ваших зображень так, як вам хотілося б?

3) Чи були складнощі при виконанні вправи?

3. Вправа «Театр: п'єса, яка влаштує всіх» (25-30 хв.)

Хід вправи

Об’єднати учнів у 4 групи мінімум по 4 учасника. Одна група – сценаристи, друга – режисери, третя – актори і четверта – критики. Завдання для всієї команди: написати і поставити п’єсу, яка влаштує всіх. Причому п’єса має влаштовувати і за жанром, і за назвою, і за змістом і по всьому іншому.

Сценаристи пишуть перший акт, потім його критикують критики, вносять свої поправки, далі текст віддається режисерам, і вони починають постановку разом з акторами. У цей час вже пишеться другий акт, а потім третій. І ось коли все готово, всі сідають в «залі», і актори починають грати. Бурхливі овації, море емоцій.

Ось тепер запитайте кожного учасника, чи влаштувала його п'єса? Що можна було б зробити краще? У цей момент учасники можуть поділитися позитивними і негативними враженнями від спільної роботи.

Поради педагогам

Майстер в/н та класний керівник зможе створити в групі атмосферу психологічної підтримки, якщо буде керуватися такими принципами:

1. З самого початку і протягом всього навчального процесу демонструвати учням свою повну до них довіру.

2. Допомагати учням у формуванні і уточненні цілей і задач, що стоять як перед групою, так і перед кожним учнем окремо.

3. Бути для учнів джерелом різноманітного досвіду, до якого завжди можна звернутися по допомогу, коли виникають труднощі у рішенні тієї чи іншої задачі.

4. Майстер в/н та класний керівник має розвивати в собі здібності відчувати емоційний настрій іншої людини і приймати його.

5. Бути активним учасником групової взаємодії.

6. Наближатися до досягнення емпатії, яка дозволяє зрозуміти почуття і хвилювання кожного учня.

7. Потрібно добре знати самого себе.


Роль батьків в успішній адаптації дітей до умов навчання в училищі

1. Цікавтесь життям Вашої дитини. Запитуйте у неї про успіхи і невдачі в навчанні. Дізнайтесь про ставлення до викладачів, навчальних дисциплін та училища в цілому.

2. Звертайте увагу на емоційний стан і настрій дитини, з яким вона іде в училище і повертається додому.

3. Намагайтесь бути для підлітка не тільки турботливими батьками, а й розуміючими товаришами, наставниками.

4. Не залишайте дитину сам на сам з проблемами, а вислухайте її і спробуйте допомогти, якщо дитина сама цього захоче. Не варто нав’язувати їй свою думку.

5. Дізнайтесь про нових друзів Вашої дитини в училищі, хто вони, чим займаються, що об’єднує їх з Вашою дитиною.

6. Поцікавтесь, чи не з’явились у дитини нові захоплення та інтереси. Як вона проводить вільний час, чим займається з друзями.

7. Цікавтесь особистим життям Вашої дитини. Чи є кохана людина у Вашого сина/доньки. Які у них стосунки.

8. Якщо виникає складна ситуація у вихованні чи стосунках з дитиною-підлітком і Ви не знаєте, як з нею впоратись – зверніться за допомогою до психолога або соціального педагога училища і ми Вам обов’язково допоможемо.


ПРО АДАПТАЦІЮ УЧНІВ-ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НАВЧАННЯ В УЧИЛИЩІ

Адаптація пов'язана зі зміною соціальної ситуації розвитку учня-першокурсника. Адаптація – це зміна самого себе (настанов, рис характеру, стереотипів поведінки тощо) відповідно до нових вимог діяльності, соціальних умов і нового оточення.

Загальні поради учням щодо адаптації у новому навчальному закладі

Не очікуйте опіки, а розраховуйте на дружню підтримку оточуючих, яка надасть Вам відчуття рівності, потрібності та незалежності, тому:

· Зверніться по допомогу для того, щоб вільно орієнтуватися на території училища.

· Не допускайте зайвої опіки, намагайтесь стати самостійним в обслуговуванні.

· Прагніть виконувати посильну і цікаву роботу, підтримуйте охайність і порядок на робочому місці.

· Не уникайте тих, хто готовий прийти Вам на допомогу.

· Активніше добивайтесь отримання потрібної Вам інформації та нових знань.

· Не створюйте емоційну напругу у відносинах із одногрупниками, намагайтесь завжди бути приязним і доброзичливим.

· Змістовно проводьте свій вільний час із іншими учнями, набувайте хороших друзів.

· Будьте оптимістом, вірте у свої можливості і пам'ятайте, що Ви потрібні іншим людям.

· Сміливіше відповідайте на запитання, беріть участь в обговоренні – це допоможе Вам пов'язати нову інформацію з тим, що Ви вже знаєте.

· При виникненні непорозумінь користуйтесь порадами та допомогою соціального педагога, психолога, класного керівника чи майстра в/н.

Практичні рекомендації для успішної адаптації учнів-першокурсників

1. Не порушувати норм та правил поведінки.

2. Брати активну участь у заходах, які проводяться в училищі.

3. Виконувати рекомендації викладачів щодо навчання.

4. Співпрацювати з групою та завжди підтримувати один одного.

5. Регулярно відвідувати заняття.

6. Стримувати негативні емоції.

7. Бути впевненим у собі і своїх діях.

8. Не відмовляти у допомозі тим, хто цього потребує.

9. Бути цілеспрямованим, ставити перед собою чітку мету та досягати її.

10. Концентрувати свою увагу на навчанні.

11. Співпрацювати з викладачами та іншими учнями.

12. Вдосконалювати свої знання.

13. Вирішувати всі проблеми з класним керівником.

14. Ввічливо та з розумінням ставитись до людей із особливими потребами.

15. Не боятись пробувати щось нове для себе.

16. Поважати думку оточуючих.

17. Відповідати на заняттях.

18. Намагатись досягти нових та корисних знань.

19. Радіти кожному дню, проведеному у навчальному закладі, адже цей період – неповторний!

Якщо у Вас виникли проблеми у навчанні,

Вам слід:

• Дати викладачу можливість допомогти Вам.

• Залучити викладача до процесу розв'язання проблеми, якщо немає конкретного способу її розв'язання без його участі.

• Впевнено відстоювати свою точку зору, але з повагою і ввічливо ставитись до викладача.

• Звернути увагу викладача на позитивні моменти, на те, що Ви засвоїли на його лекціях, а не жалітися на свої проблеми.

• Зрозуміти, що викладач більше зацікавлений в успішності Вашого навчання, аніж у виставленні поганої оцінки. Ваше бажання вчитись є найкращим стимулом для отримання допомоги від викладача.


ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА УЧНЯМ У КРИЗОВИХ СИТУАЦІЯХ. РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГАМ

Травматичні кризи – це гострі або тривалі кризи після нещасного випадку, вбивства, самогубства, хвороби, розлучення, інвалідності, катастроф, війни, революції, шкільного та виробничого стресу, смерті родичів, батьків, друзів, домашніх тварин тощо.

Травматичні кризи як гострі, так і хронічні сильно впливають на розвиток дитини, залишаючи глибокий слід в його самості в разі неадекватної та несвоєчасної допомоги оточення.

Непотрібно думати, що всі діти однаково відреагують на якусь травматичну подію. Різні діти на одну і ту ж саму подію прореагують по-різному. На це буде впливати попередній досвід реагування на травмуючі події, рівень розуміння дитиною того, що відбулося і відбувається, чи була надана підтримка та допомога раніше, чи мала дитина дорослого, якому могла б довіряти.

Доцільно обговорювати з батьками можливі реакції дітей на події, тривоги та страхи у зв’язку з ними та як це відображається в поведінці дитини.

Серед дітей у класі можуть бути ті, хто втратив батька чи матір через події в державі. Такі діти можуть переживати втрату і в такий період у них може знизитись успішність, можуть бути складнощі з концентрацією уваги, пригнічений емоційний стан.

Непотрібно навішувати на таких дітей ярлик «проблемна» дитина. Важливо побачити в ній особистість, яка реагує на перенесену втрату.

Варто робити все для того, щоб усі діти в класі знали про те, що в якоїсь дитини постраждали чи загинули батько чи мати, і тактовно підходити до обговорення такого питання. Якщо втрати в класі обговорюються, – це дає можливість навчатися дітям висловлювати співчуття і дбайливо ставитися до тієї дитини, яка втратила когось із батьків.

Недоцільно ігнорувати дитячі зауваження або конфлікти, пов’язані з втратами близьких людей. Краще демонструвати дітям розуміння та повагу до почуттів інших людей, вчити дітей тому, що кожна людина має невід’ємну внутрішню цінність. І краще дитині допомогти, аніж її ображати. Франсуаза Дольто (дитячий аналітик) писала «…треба зробити так, щоб дитиною керував не страх, а почуття свободи, коли один повинен бути відмінним від іншого, люблячи інших, хто, у свою чергу, з любов’ю ставиться до нього, при цьому кожний терпляче приймає індивідуальні та сімейні особливості іншого».

Доречно вміти розпізнавати ознаки, які вказують на те, що дитина переживає втрату або має депресивні прояви. У разі необхідності потрібно повідомити тих близьких, які опікуються дитиною, щоб вони мали можливість підтримати її.

Учителю потрібно бути уважнішим до дітей, адже деякі з них можуть демонструвати ознаки стресу. Ці ознаки не варто залишати без уваги, а краще звернутися за допомогою до фахівців.

У періоди надзвичайних ситуацій, які викликають багато тривоги та не мають остаточного вирішення, певний час особливо важливою є різнобічна підтримка дітей.

Емоційна підтримка. Це перше, що спадає на думку, коли ми думаємо про підтримку, яку нам надають інші люди. Якщо в дорослих виникають проблеми на роботі, члени сім’ї або друзі будуть кожного дня питати, як себе людина почуває та казати їй, що підтримують її. Це ж саме можна робити і з дітьми. Інколи діти настільки переживають за своїх близьких, що бояться ставити їм запитання або не звертаються за підтримкою, тому що вважають, що цим вони засмутять близьку їм людину. Тому вчителям потрібно бути уважними до своїх учнів і бачити, хто з них потребує особливої уваги. Можна запропонувати таку вправу, щоб кожен учень склав список усіх учнів класу, поміркував і написав навпроти кожного з прізвищ, що найбільш подобається в цій особі, які її чесноти. Вчитель збирає написане, опрацьовує і наступного тижня роздає кожній дитині аркуш з перерахованими рисами, які помітили однокласники.

Навички, які необхідні, щоб надавати дітям підтримку:

• Активне слухання. Допомагаємо дитині впоратися з її почуттями. Дитині потрібно, щоб її почуття приймали та поважали:

- можна спокійно та уважно вислухати дитину;

-можна визнавати почуття дитини словами «так», «хм», «зрозуміло»;

-можна назвати почуття: «ти стурбований», «ти засмучена», «ти сердитий»…

• Покажіть, що розумієте бажання дитини. Надайте їй можливість уявити це: «Я б хотіла, щоб такого не було, щоб все у нас було спокійно і не потрібно було переживати за батьків/чи за цю ситуацію» (як приклад).

• Вміння ставити питання, які спонукають дитину до розмови: «Я уважно тебе слухаю…», «Це важливо, що ти розповідаєш…», «Міг би ти розповісти про це більше…».

• Встановлення відносин, що базуються на довірі.

• Надання корисного та заохочувального зворотного зв’язку.

• Вміння концентрувати увагу на можливостях та рішеннях, а не на проблемах.

• Спостерігати за поведінкою дитини тривалий час.

• Розуміння та правильне використання невербальних засобів вияву почуттів; терпиме та неупереджене ставлення.

• Чуйність та співчуття.

Практична допомога. Допомогти впоратися з різними завданнями повсякденного життя. Інколи події так впливають на дитину, що їй важко концентрувати увагу на завданні. Розуміння цього та допомога у виконанні складних завдань є важливим елементом підтримки.

Обмін думками, ідеями. Досвід та думки інших людей про певні ситуації можуть бути корисними. Діти можуть використовувати героїв книжок чи фільмів, історичних персонажів, інших людей, для обговорення того, як би вони себе вели в тій чи іншій ситуації. Обмін думками з дітьми щодо тієї чи іншої ситуації допомагає їм, оскільки вчить дивитися на ситуації/події з різних точок зору і надає можливість висловлювати власні погляди.

Пошук та обробка інформації. Діти підліткового віку можуть шукати різну інформацію про події, досліджувати історичні підґрунтя того, що відбувається, узагальнювати отримані знання і представляти як невеличкі проекти, які можна буде розглянути під час виховної години. Така форма роботи також є підтримкою, оскільки допомагає спрямувати енергію в пошуковому напрямі.

Чому дітям часом важко спілкуватися? Багато дітей не звикли розповідати дорослим про те, що вони відчувають, і на це можуть бути різні причини. У багатьох дітей може бракувати досвіду говорити про себе, і вони просто не знають слів, якими могли б описати, як і що вони відчувають. Дітям, які зазнали тяжких випробувань, зазвичай важко про них говорити. Вони бояться, що деякі почуття будуть сильніші за них. Діти, які дуже гостро відчули ворожнечу, можуть бути підозріливими, вони можуть не бажати спілкуватися тому, що побоюються, що їх за це будуть сварити. Деяким дітям буває соромно від того, що сталося. У такому випадку варто дуже тактовно запрошувати дітей до діалогу. Діти почувають себе краще, коли бачать, що дорослі створюють середовище, в якому є повага та моральність. Якщо ж демонструвати повагу до дітей та послідовність у своїх відносинах з дитиною, то цим дорослий доводить, що йому можна довіряти. Це дуже важливо, бо інакше діти не напрацюють позитивних почуттів до свого оточення і до свого майбутнього. Інколи можна допомогти, просто вислухавши дитину.

Педагоги є головним джерелом підтримки для дітей, і їм варто піклуватися про своє психічне здоров’я. Якщо з якихось причин педагогу складно спілкуватися з дітьми щодо травмуючих подій, то можна попросити про допомогу психолога чи соціального педагога. Важливо не залишати дітей без допомоги та підтримки дорослих, які, в першу чергу, повинні бути в змозі її надавати.


16 днів проти насильства

25 листопада у Глухівському вищому професійному училищі стартувала акція «16 днів проти насильства», яка охоплювала період з 25 листопада по 10 грудня та була спрямована на привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення прав жінок і чоловіків.

Було створено інформаційний стенд , виставку книжок та буклетів до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, виставку стінгазет до Міжнародного дня боротьби з рабством.

У рамках акції відбулися виховні заняття «Насильству «Ні», «10 фактів про ВІЛ/СНІД», «Відомі та успішні люди з обмеженими можливостями»; інтерактивне заняття-гра «Рожеві окуляри»; засідання у форматі круглого столу «Батькам про права дітей»; акції «Червону стрічку носять небайдужі»(до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом), «Подаруй своє тепло»(до Міжнародного дня волонтера), «Запали свічку пам’яті»(до Дня вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі).

З 25.11 по 10.12 працювала анонімна скринька «Я свідок насильства».

Профілактика жорстокої поведінки, бездоглядності, безпритульності дітей, непорозуміння в сім'ї - завдання, яке стоїть перед педагогами та психологом училища, і саме вони повинні донести до дитини розуміння того, що насилля є порушенням прав людини.


АРТ-занятие "От чувств – к шедеврам"

Интуитивная живопись – это одна из удивительных, самых мягких, но сильных техник познания истинного себя, дающая внушительные результаты, способствующая быстрому развитию в тех сферах, где другим техникам могут потребоваться годы.

Рисуя в данной технике, активизируется работа правого полушария, которое в обычной жизни мало задействовано в силу логичности и системности нашего общества. В процессе рисования включается интуиция и подсознание, правое и левое полушария начинают работать в тандеме. В результате образующихся в мозге взаимосвязей, у человека гармонизируется работа логического и творческого полушарий: всё раскладывается по полочкам и после наведения такого порядка у людей происходят инсайты в различных областях их жизни, появляется возможность посмотреть на привычные вопросы с другой стороны - из другого полушария :).

Метод правополушарного рисования – это не способ обучения изобразительному искусству. Это больше метод терапии, психологический тренинг позволяющий:

- избавиться от страха «я не умею рисовать»;

- расслабиться после насыщенного дня;

- выйти за рамки стереотипов;

- раскрыть свой творческий потенциал;

- повысить самооценку;

- выйти из творческого и жизненного тупика;

- увидеть перспективы в развитии и решении какого-то своего вопроса;

- снизить тревожность и убрать волнение;

- почувствовать уверенность в своих силах;

- ощутить мир красочно и разнообразно.

Также в процессе интуитивной живописи каждый занимается личной цветотерапией , то есть корректирует сам себя через интуитивную работу с нужным цветом. Цвет испокон веков почитался лекарями, как механизм запуска тех процессов в организме и сознании, которые ведут к оздоровлению. Потому дети так любят многоцветие, яркость красок и калейдоскопы.

Самое главное в процессе интуитивного рисования развивается интуиция. Интуиция есть у каждого, это факт. Но редко кто обращает на нее должное внимание. Иметь машину и уметь водить, известно, не одно и то же. Так в чем же препятствие для полноценного использования всего интуитивного потенциала? Движения кисточкой или карандашом, каждая линия и форма рождается правополушарным мышлением, человек создает новое творение от сердца, а не ума. Происходит погружение в приятное состояние релаксации. И пока человек способен творить – он «пьет» из источника молодости, так как постоянно открыт новому. Процессы же, происходящие при интуитивном рисовании, можно назвать медитацией, так как происходит общение со своим истинным Я, которое заведомо мудрее и всегда ведет к обретению счастья.

Так, 3 декабря психологической службой училища проводилось занятие для педагогов и мастеров производственного обучения «От чувств к шедеврам», направленное на снятие эмоционального напряжения, освобождение от груза негативных эмоций, всеобщее расслабление и успокоение.

Участники занятия имели возможность окунуться в мир прекрасного и создать неповторимые пейзажи, сотканные собственным воображением и интуицией. В процессе каждый удивлялся своим внезапно открывшимся творческим способностям и усердно старался. Итоги работы вы можете лицезреть в фотоотчете, приведенном ниже.

/Files/images/brja/DSC_0201.jpg/Files/images/brja/DSC_0214.jpg/Files/images/brja/DSC_0210.jpg/Files/images/brja/DSC_0216.jpg/Files/images/brja/DSC_0212.jpg/Files/images/brja/DSC_0228.jpg

ЦВЕТОТЕРАПИЯ. ХАРАКТЕРИСТИКИ ЦВЕТОВ

КРАСНЫЙ ЦВЕТ

Живой и насыщенный, красный является символом огня и мужественности, энергии и мощи. Он пробуждает глубокую страсть — от любви до отвращения, раздражения и слепой ярости. Здесь, в теплой части спектра расположены наиболее позитивные вибрации, выражение себя в действии, которое присуще мощным лидерам, сильным и решительным. Целеустремленный и самоуверенный, красный призывает к действию, берет на себя ответственность.

Характеристика цвета:

Из-за длины волны красный побуждает реагировать тотчас же, и это невозможно игнорировать. Войдите в комнату в красном платье, и все головы автоматически повернутся. Ведь красный цвет притягивает внимание. Он пробуждает чувства, ускоряет пульс и включает эмоции. Этот цвет говорит: «Встань и иди», он тонизирует, мотивирует и побуждает к действию, и именно поэтому его признали символом опасности. Действительно, знаки предупреждения, дорожные огни, которые заставляют остановиться, или сигналы, предупреждающие о помехах впереди, всегда красные. «Скорая помощь» и пожарные машины тоже чаще всего ярко-красного цвета. Ведь красный призывает откликнуться. Он требует, чтобы мы обратили на него внимание.

Представляя собой область физического и материального, красный символизирует потребность деторождения, он стимулирует страсть и чувство полового влечения. Красный цвет неразрывно связан с сексуальной активностью. Вспомните о кварталах «красных фонарей» или ночных клубах, где часто используется этот цвет в интерьере. Красный побуждает отказаться от запретов и выбросить из головы мысли об осторожности.

Розовый, более мягкое и нежное выражение цвета, пробуждает легкие любовные чувства. Тогда как красный слишком резок, розовый может так же волновать, но действует более утонченным образом. Этот цвет полезен для усиления циркуляции крови, для разогрева тела и оживления духа, если вы подавлены или угнетены. Розовый омолаживает и вселяет молодой задор в зрелом возрасте.

Красный цвет используется в цветотерапии, когда жизненные силы нуждаются в стимулировании или возобновлении. Когда прерванная или нарушенная жизненная энергия нуждается в восстановлении ее гармоничного течения и поступления. Красные лучи стимулируют печень и способствуют формированию в теле гемоглобина, то есть красных кровяных клеток. Именно они дают и производят тепло, которое оживляет и насыщает энергией физическое тело. Этот цвет связан с кровью. Имеет целебное свойство стимулировать организм и вновь наполнять его живительными силами. Красный цвет активизирует циркуляцию крови, спинномозговую жидкость и симпатическую нервную систему. Он помогает разрешению проблем с сенсорными нервами, отвечающими за слух, вкус, запах, зрение и осязание. В цветотерапии красный цвет стимулирует метаболизм и очищение. Он способствует рассасыванию тромбов и закупорок, расширению кровеносных сосудов и производству крови.

При избыточном применении красный цвет может вызвать лихорадку или воспаление. В большинстве случаев, он поэтому комбинируется с другими цветами, особенно с голубым.

Цветотерапия красными лучами никогда не показано людям, которые уже имеют достаточно красного: жар и температура в их теле, вызванные лихорадками, воспалениями, эмоциональной неуравновешенностью, повышенным давлением или проявляющимся на лице приливом крови.

Красный цвет часто вызывает волнение, беспокойство. Усиливает нервное напряжение. Повышает уровень тревоги. Он заставляет больше внимания уделять окружающему миру.

Этот цвет помогает активно преодолевать жизненные препятствия. Улучшает динамичность жизни и даже предприимчивость. Психологами отмечено, что ношение красных очков спортсменами повышает их выносливость. Выявляет боевую борцовскую решительность в характере.

Красный цвет, будучи возбуждающим, весьма эффективен при лечении депрессии, подавленности и меланхолии. Темный красный - это спокойствие, успокоение раздражения.

Красный цвет прекрасно способствует заживлению ран за счет глубокой проникающей способности, поэтому в процессе цветолечения резко уменьшаются воспалительные явления. С помощью эндоскопа в красном свете лечатся язвенные болезни желудка, воспаления гениталий и т. д.

Красный цвет: стимулирует и возбуждает нервы и кровь; активизирует работу печени; хорош для мышечной системы и левого полушария мозга;расщепляет кристаллы железистых солей на железо и соль, железо абсорбируют красные кровяные тельца, а соли выводятся почками и кожей; действует как катализатор для ионизации;укрепляет зрение;улучшает цвет кожи;устраняет застойные явления в органах и системе кровообращения.

Важно!

Применение: анемия (малокровие); апатичность; болезни, порожденные воздействием холода; бронхиальная астма; запор; идиотизм; кишечные заболевания; нарушения в копчиковой зоне; краснуха; болезни крови; меланхолия; ожирение; паралич (высокий лечебный эффект при вялых параличах); пневмония; рожистое воспаление; слабоумие; туберкулез; физическая дебильность; нарушения в работе эндокринной системы.

Противопоказания:красный цвет противопоказан при безумии, возбужденном темпераменте, воспалениях (кроме рожистых), гипертензии, лихорадке, неврите.

ОРАНЖЕВЫЙ ЦВЕТ

Оранжевый в цветотерапии используется для лечения заболеваний дыхательных путей. Совмещая физическую страсть красного с умственной независимостью желтого, оранжевый добавляет нотку праздничности и поднимает на головокружительные высоты к эйфории, стимулирует спонтанное действие, энтузиазм и сообразительность. Подобно сладкому напитку оранжевый радостно светится жизнелюбием. Это луч, который приносит радость.

Характеристика цвета:

Являясь продолжением красного, оранжевый цвет обладает мощной энергией и энтузиазмом, но с меньшим напором. Этот цвет может быстро поднять настроение, зажечь огонек в глазах. Используйте оранжевый, чтобы оживить и вернуть жизнерадостность, когда вы утомлены.

Этот цвет символизирует достаток, счастье и рождает чувство праздника. Оранжевый толерантен, хорошего нрава. Часть свойств он взял у желтого, следующего цвета в ряду, поэтому он помогает сосредоточиться и стимулирует появление идей. Когда требуется запомнить информацию, думайте в оранжевом цвете! Используйте оранжевый, когда нужно принимать трудные решения, если требуется инициатива или необходимы длительные усилия для осуществления проектов.

Сущность оранжевого заключается в его щедрости. Оттого люди этого цвета тратят много, распространяя на всех и вся щедрость своей души. Оранжевый способствует появлению позитивных чувств и таким образом возвращает свои благодеяния. Не случайно китайцы, по законам искусства Фэн-шуй, признают магнетические свойства этого цвета и советуют завести золотую рыбку , чтобы улучшить благосостояние дома. И действительно, оранжевый традиционно ассоциируется с процветанием и благосостоянием.

Тонизирующая энергия и лечебные свойства оранжевого цвета нигде так не очевидны, как на полке с пряностями! Попробуйте паприку с ее согревающим насыщенным цветом и перечным запахом. Кайеннский перец, используя тепло, растопит холод зимы, поможет пищеварению и усилит циркуляцию крови. Имбирь, с его жаром и пикантностью, придаст экзотический оттенок любому блюду. А шафрановая куркума, нежная и характерно пахнущая, долгое время ассоциировалась с почитанием солнца, она незаменима на кухне для приготовления карри и риса, а в аптечке - для лечения порезов и ран.

В оранжевом есть молодая радость жизни, любовь и танец, спонтанное желание веселья. Оранжевый может смешивать духовное и половое. Это цвет вдохновения, который объединяет людей и помогает успешному проведению общественных мероприятий.

Спектроскопический цвет кальция именно оранжевый. Он оказывает расслабляющий и антиспастический эффект на человеческое тело, а также легкое стимулирующее воздействие, поддерживает циркуляцию крови. В психологической области он часто используется в тех случаях, когда человек теряет интерес к жизни и нуждается в стимулировании новых жизненных сил. Имеет сильное стимулирующее влияние на чувства. Оказывает благоприятное воздействие на работоспособность при условии периодического отдыха от него.

Оранжевый комбинирует в себе физическую энергию и умственные качества. Он особенно усиливает и укрепляет эфирное или биопольное тело, оказывает антилетаргическое и антидепрессионное воздействие, усиливает метаболизм и способствует укреплению здоровья.

ЗЕЛЁНЫЙ ЦВЕТ

Зелёный - это цвет природы, молодой листвы и сочного роста, а также символ плодородия. Ранней весной появляются зеленые побеги, и весеннее возрождение земли напоминает нам о цикличной природе времени: рождении, смерти и новом развитии, когда одно время года сменяет другое. Итак, зеленый - вечное движущееся колесо, приводимое в действие строгим порядком, лежащим в основе законов Вселенной.

Зеленый является универсальным балансирующим цветом, сочетающимся со всеми цветами. Располагаясь в спектре между желтым и голубым, зеленый несет в себе и радость первого, и прозрачность второго. Это мост между безрассудством молодости и зрелостью опыта. В конечном счете зеленый сочетает надежду с интеллектом и энтузиазм с прагматизмом. Он соединяет их в метафизическую смесь, создавая свой собственный смысл.

И все же, несмотря на духовно обогащающие свойства зеленого, существует другая его сторона, возможно, позаимствованная у желтого, которая придает зеленому репутацию наивности. Ведь когда тебя называют «зеленым», подразумевается наивность и незрелость.

Зеленый - это экватор, где заканчиваются теплые красный, оранжевый и желтый и начинаются холодные голубой, синий и фиолетовый. Здесь, между двумя полюсами, находится оазис мира и спокойствия, где дух умиротворен и спокойны эмоции. Когда мы окружены зеленым, то получаем время, пространство и место для отдыха, где душа сможет воспарить в заоблачные выси фантазий, которые, подобно брошенным в землю семенам, претворятся в жизнь.

Зеленый цвет является прекрасным средством для восстановления и регенерации организма. Так как зеленый цвет находится в середине спектра, между теплыми и холодными цветами, его воздействие носит одновременно освежающий и успокаивающий характер.

В цветотерапии зеленый используется главным образом для смягчения и успокоения раздражения, для балансирования и приведения в равновесие не гармонирующих вибраций и придания субстанций новым живым структурам.

Зеленый цвет - это не кислота и не щелочь. Он оказывает влияние на симпатическую нервную систему, уравновешивает и снижает кровяное давление.

Зеленый цвет: охлаждает, успокаивает как физически, так и ментально; действует на симпатическую нервную систему; устраняет напряжение в кровяных сосудах и понижает кровяное давление; расширяет капилляры и производит ощущение тепла; омолаживает и тонизирует половую деятельность; оказывает дезинфицирующее, антисептическое и бактерицидное действие; смягчает, уравновешивает эфирное тело; нормализует деятельность сердечно сосудистой системы, снимает сильное сердцебиение, лечит аритмию; стабилизирует артериальное давление и функции нервной системы.

Зеленый считается эмоциональным стабилизатором и стимулятором гипофиза, который регулирует метаболизм, строит мышцы, кости и прочие тканевые клетки. Это цвет витамина В. Он действует успокаивающе на средний мозг, который контролирует и координирует разнообразнейшие двигательные функции тела. Зеленый создает баланс между печенью и селезенкой.

Так как средний мозг связан с сердечной и горловой чакрами, зеленый цвет успокаивает одновременно оба этих органа энергетического тела и, таким образом, создает предпосылки для равномерного и последовательного приема свободной космической энергии.

Он успокаивает автономную нервную систему, предотвращает бессонницу, неуверенность и чрезмерную усталость. Зеленый оказывает балансирующее смягчающее воздействие и способствует поглощению кислорода нашим телом.

Важно!

Применение: астма, бессонница, венерические болезни, высокое кровяное давление, геморрой, глаза (при утомлении), головные боли, злокачественные опухоли, изнурение, истощение, колики, ларингит, малярия, нарушения в спине, невралгия, восстанавливает нервную систему, нервные болезни, печень, простуда (острые простудные заболевания), рожа, сверхвозбуждение, сенная лихорадка, сифилис, тифоид, холод в голове, шок, язвы.

Противопоказания: Передозировка зеленого может вызвать усиленную концентрацию желчи, вплоть до образования камней в желчном пузыре.

ГОЛУБОЙ ЦВЕТ

С голубым цветом приходит спокойствие и чувство собственного достоинства. Здесь, на холодном конце спектра, мы обнаруживаем, что ум тяготеет к высоким мыслям, ведь голубой соединяет с мистической стороной бытия. Философия и интуиция находятся под покровительством этого цвета, поднимающего осознание до эзотерических высот. Голубой символизирует чувствительность. Он просит заглянуть в себя, поощряет на откровенность, поддерживает наши привязанности и помогает в медитациях.

Голубой подходит ко всему сдержанно. У этого цвета нет ни стремительной напористости красного, ни веселого настроения оранжевого, нет даже молодой игривости желтого. Зато голубой цвет обладает природным консерватизмом, тягой к спокойствию, миру и безопасности. Вместе с голубым мы получаем возможность стать объективными, взглянуть на мир беспристрастно. Голубой помогает учиться, смотреть на ситуации с высоты птичьего полета, строить планы, решительно браться за дело и достигать своих целей. Потому что этот цвет по природе амбициозен и символизирует одновременно долг и ответственность. Задумайтесь на миг о стальной решимости и сосредоточенной устремленности серо-голубого. Или о вдохновляющих намерениях небесно-голубого, который всегда поднимает нас к небесам. Или об успокаивающем действии и организационных способностях темно-синего. Во всех своих вариациях синий олицетворяет верность, искренность и надежность. Он требует правды и совершенства, предлагая взамен доброту и понимание.

Успокаивающие вибрации голубого расслабляют мышцы, умиротворяют ум. Неудивительно, что это популярный цвет для интерьера спален. Но слишком много синих оттенков здесь тоже создает проблему - как стряхнуть с себя медлительность на следующее утро, когда нужно проснуться. Помните, голубой не тонизирует, а потому требует компенсации цветом с теплого конца спектра для пробуждения чувств. Слишком интенсивное влияние голубого приводит в плохое настроение.

Это самый чистый, самый холодный и самый глубокий цвет, который соответствует отдыху, расслаблению, рекреации, релаксации, сну и восстановлению. Снимает нервозность и способствует устранению всех органических жалоб, вызванных нарушениями нервной системы. Голубой цвет ассоциируется с состоянием полного покоя, поэтому он оказывает успокаивающее действие на центральную нервную систему и на весь организм. При необходимости можно снизить давление, уменьшить частоту пульса и дыхания, чтобы восстановить организм и иметь возможность зарядить его новой энергией. Уменьшает кровяное давление и сердцебиение.

Это самый главный врачующий цвет при расстройстве менструаций. Голубой цвет стягивает ткани и волокна и предотвращает рост опухолей. Будучи холодным и электрическим, он обладает качествами сжатия и уплотнения. При возникновении воспалений голубой способствует их успокоению и своего рода охлаждению.

Темно-голубые повышают способность к осознанному и положительному проявлению сильных эмоций. Голубой цвет может прояснить ваше сознание и повысить его познавательные свойства. Он позволяет почувствовать психические связи жизненных процессов, усиливает ощущение единства с окружающим миром.

Важно!

Применение: болезни горла (охриплость, воспаление голосовых связок); витилиго; воспалительные процессы; желтуха; кожные процессы, связанные с нарушением пигментного обмена; ожоги; печень; щитовидная и паращитовидная железы; воздействует на тело, умственную деятельность и вкусовые ощущения; охлаждает; рекомендован при ревматических заболеваниях; снижает аппетит; успокаивает.

Голубой цвет обеспечивает наивысший устойчивый психологический эффект для жизнедеятельности и настроения - это касается одежды. Кроме того, цвет может быть также использован в малых дозах при отделочных работах в оформлении жилых помещений.

Противопоказания:

Передозировка усиливает охлаждающие факторы и вызывает разнообразные затвердения. Несдержанность, всплески эмоциональных реакций, своеобразное рассеивание голубых тонов и энергий, является причиной остеохондроза шейного отдела позвоночника, поэтому медитация на голубые тона с направленностью на этот отдел позвоночника может оказать неблагоприятные последствия.

Если слишком долго применять голубой цвет, то люди начинают чувствовать усталость и далее подавленность. Это можно наблюдать и тогда, когда носят голубую одежду или находятся в окружении голубого.

СИНИЙ ЦВЕТ

Бескрайняя глубина синего цвета, ассоциируемая со снами и бессознательным, проводит нас сквозь глубокие лабиринты сознания к краям человеческого восприятия. Представляя собой цвет темного ночного неба, синий являет нам бесконечность, непрекращающееся расширение Вселенной и ставит вопрос о смысле собственного существования. Глядя на синий, мы отправляемся в удивительное путешествие к неизвестному.

Синий связан с усилением психической энергии и развитым духовным восприятием. Медитация с использованием синего пробуждает интуитивные процессы и обостряет способность принимать точные и обоснованные решения. Мыслительные свойства этого цвета помогают расширить ум и браться за самые разные дела. Готовясь к сделке, принимаясь за исследование или даже просто начиная новый проект, представляйте себе синий, это позволит увидеть картину шире и направит работу в нужное русло.

Синий помогает понять, что нам больше не нужно, избавиться от физического и эмоционального багажа, который тормозит развитие в определенных областях. Синий дает силы взглянуть в лицо страхам и фобиям, посмотреть на пугающие тени, которые окутывают тьмой нашу жизнь. Неважно, сдерживают ли нас личные запреты или стесняют обстоятельства, ситуации или окружающие люди, синим станет символом силы, необходимой для победы над собственным страхом, поможет освободиться и двигаться дальше.

Если продвигаться дальше по «холодной» шкале цветов, в темно-синей части синего цвета мы почувствуем сильный безграничный покой. Здесь скрыта мудрость веков, глубокое понимание и сбалансированное мышление. Здесь сочувствие, дружеское отношение и безопасная область, где мы можем излить свое горе и знать, что будем услышаны. Но тут необходимо и слово предостережения. Слишком долгое нахождение в усыпляющей атмосфере синего может вызвать всплеск эгоцентризма и чрезмерную сентиментальность.

В цветопсихологии синий цвет характеризует потребность в мирном и расслабленном покое. Служит для восстановления сил при глубоких переживаниях. Нередко синие тона применяются при бессоннице. Как болеутоляющее средство при невралгиях они действуют сильнее голубых.

Синий цвет: оказывает сдерживающее воздействие на все функции организма; способствует борьбе с инфекциями, лихорадками; способствует увеличению метаболизма и создает витальность; содействует росту, замедляет работу сердца; тонизирующе действует на кровь; обладает антисептическими и бактерицидными качествами; уменьшает и контролирует нагноение; обладает сокращающими потенциями (сокращает артерии, вены и капилляры, повышает кровяное давление); обладает антиканцерогенными свойствами; обладает прохладительным эффектом; уменьшает нервное возбуждение; оказывает резкий успокаивающий эффект; применяется для профилактики эпилептических приступов.

Синие лучи полезны при воспалительных заболеваниях. Синий цвет вяжет. Полезен при перевозбуждении, при депрессивной мании. Помогает при миопии. Его используют для вывода интроверта из скорлупы.

Важно!

Применение: аллергический кашель, апоплексия, бессонница, болезненные менструации, болезни желудочного тракта, желудка и двенадцатиперстной кишки, расстройства кишечника, колики, дизентерия, рвота, бубоны, ветрянка, гидрофобия; глаза (регулирует функции, лечит воспаление, глаукому, катаракту); головная боль, гонорея, болезни горла, тонзиллиты, желчность, желтуха, зубы, истерия, коклюш, корь, ларингит, легочные заболевания

Противопоказания:

Синий цвет противопоказан при холоде, сокращении мышц, гипертензии, параличе, хроническом ревматизме и тахикардии. Синяя одежда и мебель без других цветов вызывают усталость и депрессию.

ФИОЛЕТОВЫЙ ЦВЕТ

На противоположном конце от материалистичного красного как выражение высшей духовности располагается фиолетовый цвет. Здесь соединены интеллект и понимание, ведь это цвет, обладающий и чувствительностью, и духовностью. Фиолетовый наделяет нас великодушием. С помощью фиолетового мы узнаем, как доверять инстинктам, становимся независимыми и свободными, порываем с традицией и позволяем уму взмывать в неизведанные и не испробованные области.

При использовании этого цвета нужна умеренность: излишек фиолетового может обратить его великолепие в напыщенность, а чувство собственного достоинства в высокомерие. Помните, что к негативным качествам фиолетового относится и свойство пробуждать чрезмерную переоценку способностей и жизненных ситуаций.

На протяжении всего прошлого столетия фиолетовый был в немилости при оформлении интерьера помещений. Но сегодня он пробивает себе путь в наши дома, чтобы занять законное место в мире декора и дизайна. Интересно, что этот насыщенный цвет связывают с Ураном, который характеризуется высшей степенью идеализма и гуманизма.

Фиолетовый получается, если смешать голубой и красный — цвета с противоположных концов спектра, — а это значит, что в его основе будет лежать неизгладимое противоречие. В фиолетовом сошлись вместе страсть и интеллект, мечты и реальность. Иллюзии соседствуют с практичностью, а общее видение с умением быть здесь и сейчас.

Более утонченные светлые оттенки фиолетового, например сиреневый и лавандовый, помогают освободиться от воспоминаний, в то же время мягко перенося нас во времена утонченности и элегантности. Эти цвета от природы чарующий, их названия напоминают старомодные запахи, которые пробуждают чувства. Яркий цвет фуксии позволяет экспериментировать с самоопределением, вселяет уверенность, побуждая быть гибкими и раскрыть свою сущность. Лиловый - цвет зрелости, а добавление голубого помогает земному опыту и пониманию божественного.

Фиолетовый цвет оказывает сильное влияние на дух человека и обращается непосредственно к области чувств. Благодаря сильному воздействию фиолетового цвета на подсознание, вы можете освободиться от глубинных страхов и при достижении соответствующего уровня сознания превратить их в созидательную силу.

Этот цвет представляет собой смесь голубого и красного, поэтому воплощает в себе взаимосвязь покоя и движения. В лечебной цветомедитации используются, соответственно, его успокаивающие и одновременно очищающие и укрепляющие свойства. Наиболее благоприятно действует фиолетовый цвет на истощенную нервную систему. Кроме того, фиолетовый занимает особое место во внешней энергетической оболочке человека. При медитации с ним появляется способность более четкого разграничения объективного и субъективного. Полная самоидентификация с этим ощущением может породить волшебное чувство неразрывной связи с миром.

В цветотерапии он считается вдохновляющим и духовным цветом. Леонардо да Винчи говорил в свое время, что силу медитации можно увеличить путем применения фиолетового цвета. Фиолетовый цвет соответствует седьмой чакре и имеет сильно развитое качество врачевания. Он стимулирует селезенку, способствует увеличению производства лейкоцитов и очищает кровь. Полезен для роста костей.

Благоприятен при занятиях творческим трудом, повышает работоспособность, оказывает влияние на духовное развитие человека.

Важно!

Применение: болезни костей; болезни мочевого пузыря; болезни черепа; воспалительные заболевания; ишиас; заболевания кожи; лейкодермия; ментальные нарушения; нервные расстройства; опухоли; болезни почек; ревматизм; сотрясение мозга; судороги; цереброспинальный менингит; нарушение сна; успокаивает нервную систему (можно использовать при всех психических и нервных нарушениях); питает кровь в верхнем мозге; очищает кровь, создает лейкоциты; обеспечивает баланс калия и натрия в теле (опухоли не могут расти в калиевом медиуме).

Противопоказания: При передозировке фиолетовый вызывает состояние тоски и депрессию.

БЕЛЫЙ ЦВЕТ

Все цвета спектра объединяются в белом свете. Белый солнечный свет содержит в себе полный световой спектр, от красно-оранжевого до голубого и фиолетового. В некоторых ситуациях (радуга, цвет, преломляющийся сквозь призму) мы можем видеть все эти цвета. Космическая энергия белая. Она несет баланс и синтез семи эволюционных уровней развития. Это энергия счастья, умственного покоя, внутреннего умиротворения и слияния с высшей гармонией природы. Это глубокий резонанс сердца и разума. Цвет олицетворяет чистоту, благословение, священное, бережное отношение к прошлому, к преданиям, к традициям, образы всего уходящего в прошлое.

Белый цвет связан с памятью, точнее, с потерей памяти, так как белый поглощает, всасывает. Это цвет добра, исцеления, удачи, победы над злыми духами и культа предков, цвет очищения, блага, отсутствия смерти и слез, ясности возмужания (белые волосы стариков).

Быть белым - значит быть в правильных отношениях с живыми и мертвыми.

Белизна не только служит знаком социальной сплоченности и традиции, но и вообще символизирует все явное, очевидное, открытое.

Белизна - это цвет всеобщей осведомленности, публичного признания.

В лечебном плане белый дает силу и энергию, выравнивает настроение, дает праздничность и торжественность. Белое платье невесты символизирует невинность, высокую духовность.

Важно!

Применение: оказывает лечебное воздействие на центральную нервную систему; восстанавливает структуру мозговых костей, которые непосредственно связаны с нашим сознанием; очищает организм от шлаков; снимает напряжение бурным потоком чистых, прозрачных, хрустальных слез; исцеляет чесотку; помогает легко разрешиться от бремени женщинам; помогает легко отделяться молоку у кормящей матери.

/Files/images/brja/0_8f5bc_abe237be_orig.png


1 грудня - День порозуміння з ВІЛ-інфікованими

/Files/images/2014-2015_nr/nasillya/DSCN2896.JPGУперше ця дата, яка відзначається з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, з’явилася в календарі першого грудня 1988 року. Тоді у світі ВІЛ-інфекцією були заражені близько 7 мільйонів осіб. Через 5 років їх було уже 14 мільйонів, сьогодні – понад 50 мільйонів. І це тільки за офіційними даними.

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – це інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який пошкоджує імунну систему людини, і таким чином знижує опірність організму проти будь-якого захворювання.

Вірус передається:

· при статевому контакті з хворим або зараженим ВІЛ;

· в результаті використання для ін’єкцій нестерильних шприців, в основному наркоманами;

· шляхом переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;

· від вагітної жінки, зараженої ВІЛ, новонародженому.

ВІЛ-інфекція не передається:

· при дружніх обіймах і поцілунках;

· через рукостискання;

· при користуванні шкільним приладдям, комп’ютером, посудом, верхнім одягом;

· через предмети сантехобладнання, при користуванні басейном, душем;

· у громадському транспорті;

· комахами, зокрема і кровосмокчучими;

· через предмети виробничої і домашньої обстановки;

· повітряно-крапельним шляхом.

Не зареєстровано випадків зараження при догляді за хворою людиною.

Чи можна вберегти себе від СНІДу?

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв’язку з цим, необхідно:

· уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів;

· сексуальні стосунки з особами, що вживають наркотики, здебільшого неконтрольовані і вже тому небезпечні. За даними статистики 30 - 50% осіб, що вживають наркотики ін’єкційним шляхом, інфіковані ВІЛ;

· пам’ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;

· важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: навіть найгірший презерватив скорочує ризик зараження в 10 000 разів!

Наше училище активно приймало участь у заходах до Дня порозуміння з ВІЛ-інфікованими людьми. Психологічною службою були проведені наступні заходи, метою яких є розширення знань учнів з даного питання, виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей, формування навичок ведення здорового способу життя:

* практичні заняття «Скажемо СНІДу: «Ні!»;

* акція «Захисти себе від СНІДу»;

* урок-бесіда з презентацією відео-ролику «ВІЛ – СНІД».

Працівником бібліотеки було проведено виховну годину «Ми проти СНІДу», в ході якої учні дізнались нову цікаву інформацію з проблеми ВІЛ/СНІДу та мали змогу перевірити свої знання.

/Files/images/2014-2015_nr/nasillya/DSCN2882.JPG/Files/images/2014-2015_nr/nasillya/DSCN2886.JPG/Files/images/2014-2015_nr/nasillya/DSCN2890.JPG/Files/images/2014-2015_nr/nasillya/DSCN2891.JPGundefined

Безпечна міграція та працевлаштування.

20 квітня на базі ДНЗ глухівського вищого професійного училища тренерами Тарасенко Юлія та Сєркова Галина було проведено тренінг для тренерів з активом студентського самоврядування в рамках проекту «Підвищення обізнаності вразливих дітей та молоді Сумської області щодо безпечної міграції та працевлаштування». За підтримки фонду Ганса Зайнделя.

В рамках заходу було ознайомлено учнів з найважливішою інформацією стосовно проблеми торгівлі людьми та основними способами її уникнути. Також учні переглянули документальний фільм MTV EXIT «Життя на продаж», де побачили реальні історії людей які стали жертвами торгівлі людьми.

Далі студентський актив з допомогою практичного психолога та соціального педагога, проведе аналогічні заходи в себе в групах, де буде охоплено всіх учнів навчального закладу.

2

Кiлькiсть переглядiв: 519